Հոկտեմբերի 21-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպում է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս տարի լրացել է Հայաստանի՝ Եվրոպայի խորհրդին անդամակցության 20-ամյակը՝ կարեւորելով ԵԽ-ի հետ համագործակցությունը եւ կազմակերպության աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին:
Նա բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում ԵԽ եւ ԵԽԽՎ մոնիտորինգային կառույցների դերակատարությունը եւ նախաձեռնած բարեփոխումների շրջանակում իրականացված աշխատանքը: Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Վեհաժողովի կողմից 2021թ. հունիսին Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկմանը  եւ տրված բարձր գնահատականին:
Կողմերն անդրադարձել են Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմին եւ հետպատերազմյան իրավիճակին:  Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է հայ ռազմագերիներին եւ քաղաքացիական անձանց պատանդ պահել՝ ոմանց դեմ հարուցելով կեղծ քրեական գործեր: Օրենսդիր մարմնի նախագահն ընդգծել է ԵԽԽՎ-ի կողմից այս խնդիրն  ուշադրության կենտրոնում պահելու անհրաժեշտությունը:

21 октября Председатель НС А.Симонян в рамках конференции глав парламентов ПАСЕ встретился с Генеральным секретарем СЕ Марией Пейчинович-Бурич.
Выразив благодарность за встречу, спикер НС отметил, что в этом году исполняется 20-летие членства Армении в СЕ, подчеркнув сотрудничество с организацией и поддержку ею процесса демократических реформ в РА.
А.Симонян высоко оценил роль мониторинговых структур СЕ и ПАСЕ в укреплении демократии в Армении и работу, проводимую в рамках инициированных реформ. Он коснулся наблюдения Ассамблеей за досрочными парламентскими выборами в Армении в июне 2021 г. и данной ею высокой оценке.
Стороны обратились к развязанной Азербайджаном против Арцаха широкомасштабной войне и послевоенной ситуации. А.Симонян подчеркнул, что Азербайджан продолжает удерживать в заложниках армянских военнопленных и гражданских лиц, фальсифицируя против некоторых из них уголовные дела. Глава законодательного органа отметил, что ПАСЕ должна держать эту проблему в центре внимания.